Четверг, 23 сентября 2021  RSS  Напишите нам
Четверг, 23 сентября 2021  RSS  Напишите нам
Популярно
Політика щодо реімбурсації. Бізнес-процеси, пов’язані з виписуванням електронного рецепту та відпуску ЛЗ за електронним рецептом.
20:55, 06 февраля 2019

Політика щодо реімбурсації. Бізнес-процеси, пов’язані з виписуванням електронного рецепту та відпуску ЛЗ за електронним рецептом.


Реімбурсація is…

…коли КОШТИ ЗА ЛІКИ, відпущені за електронними рецептами, надходять вчасно та безперебійно.

Адже витрати аптекам відшкодовує НСЗУ, яка за 2018 рік вчасно і в повному обсязі виплатила закладам ПМД 3,5 млрд грн.

Якщо ви хочете дізнатися більше про програму, перейдіть за посиланнями:

— полісі (концептуальна частина програми реімбурсації): [link]https://docs.google.com/…/1IX4TTroEvgiAfmHGFc8nfgsmFj3…/edit[/link]

— бізнес-процеси, пов’язані з виписуванням електронного рецепту та відпуску ЛЗ за електронним рецептом: [link]https://docs.google.com/…/1sQa2WzJCLIKOUkqOtMOMcv0oIxu…/edit[/link]

Якщо ви — представник аптечного закладу і маєте запитання з приводу програми, будемо раді спілкуванню за адресою: reimb@nszu.gov.ua

_______________________________________________________________________________________________________

З матеріалами за вищевказаними посиланнями можна ознайомитися нижче на цій сторінці:

 

Політика щодо реімбурсації

v 1.40

15 січня 2019 року

WHY

Відшкодування вартості лікарських засобів (реімбурсація) є одним з трьох інструментів забезпечення населення лікарськими засобами (ЛЗ). Інші два — публічні закупівлі (в тому числі централізовані, зокрема через міжнародні організації, та децентралізовані — на рівні регіонів чи окремих закладів) та оплата лікарських засобів з кишені пацієнтів.

Станом на 2017 рік витрати з кишені (out-of-pocket payments, OPPs) пацієнтів на ЛЗ складали близько 84% ринку ЛЗ в Україні, а 26% цих витрат були понесені пацієнтами на ЛЗ без доведеної ефективності [1].

Реформа системи охорони здоров’я в частині забезпечення населення ЛЗ передбачає оптимізацію та раціоналізацію публічних закупівель. Зокрема, частина ЛЗ, що нині закуповується (централізовано чи локально) із застосуванням Національного переліку основних ЛЗ, має стати предметом реімбурсації.

Зменшення частки ЛЗ, оплачених з кишені пацієнта, в загальному обсязі ринку ЛЗ є засобом досягнення більшої фінансової захищеності пацієнта, що є однією з трьох основних задач системи охорони здоров’я (нарівні з поліпшенням здоров’я та підвищенням задоволеності пацієнтів).

Таким чином, політика щодо реімбурсації полягає у забезпеченні доступності ефективних і безпечних ЛЗ для населення та спрямована на збільшення фінансової захищеності пацієнтів.

HOW

Від 1 квітня 2017 і до 31 березня 2019 року реімбурсація здійснюється у форматі урядової програми “Доступні ліки” через механізм субвенції, головним розпорядником коштів якої є МОЗ, а відшкодування вартості ЛЗ відбувається на основі договорів, укладених між аптечними закладами та кінцевими розпорядниками коштів субвенції — місцевими державними адміністраціями, а раніше (в тому числі) окремими закладами охорони здоров’я [2].

Починаючи з другого кварталу 2019 року управління програмою реімбурсації перейде від МОЗ до НСЗУ, а від 2020 року забезпечення населення ЛЗ за програмою реімбурсації стане частиною програми медичних гарантій (ПМГ).

Наступний текст стосується реімбурсації під управлінням НСЗУ у 2019 році й надалі.

Що відшкодовується

На даному етапі реімбурсація розуміється як відшкодування вартості виключно ЛЗ. Питання відшкодування вартості товарів, що використовуються в процесі лікування, але які не є ЛЗ (медичні вироби, харчові суміші тощо), не є предметом цієї політики.

Відшкодування вартості здійснюється виключно для готових ЛЗ, які офіційно зареєстровані в Україні, МНН яких включені до Національного переліку основних ЛЗ та ПМГ. Вичерпний список ЛЗ, вартість яких підлягає відшкодуванню, затверджує МОЗ.

Відшкодування вартості ЛЗ які виписуються на спеціальному рецептурному бланку форми №3 за рахунок публічних коштів у 2019 році (і до включення паліативної допомоги до ПМГ) не передбачено.

Відшкодування вартості здійснюється лише для тих ЛЗ, які використовуються на амбулаторному (out-patient) етапі лікування. Покриття вартості ЛЗ, які використовуються в стаціонарних умовах (in-patient), здійснюється за допомогою інших механізмів та є предметом іншої політики. Наприклад, оплата за пролікований випадок передбачає, в більшості випадків, включення вартості використаних ЛЗ до вартості випадку та здійснюється за тарифами, встановленими на основі діагностично-споріднених груп (DRG).

Хто кому відшкодовує

Відшкодування вартості ЛЗ здійснюється НСЗУ на користь суб’єкта господарювання, що має ліцензію на роздрібну торгівлю ЛЗ, на умовах договору, укладеного між НСЗУ та таким суб’єктом господарювання. Відшкодування вартості ЛЗ безпосередньо пацієнтам не передбачено.

Скільки відшкодовується

Вартість ЛЗ може відшкодовуватися повністю або частково. Пацієнт має доплатити за ЛЗ, вартість якого відшкодовується не повністю.

Визначення ціни на ЛЗ який підлягає відшкодуванню, та ціни відшкодування (частини ціни ЛЗ, яка відшкодовується) відбувається в такій послідовності.

Крок 1. Визначається перелік МНН та форм випуску ЛЗ, включених до програми реімбурсації, з урахуванням пріоритетних захворювань, наявності МНН в Національному переліку основних ЛЗ та інших параметрів.

Крок 2. Здійснюється зовнішнє реферування [4, 7] цін на ЛЗ, включених до програми реімбурсації, в результаті якого затверджується “Реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби”, який містить максимально допустимі ціни для визначеної денної дози (DDD) кожної МНН та форми випуску ЛЗ.

Крок 3. Проводиться визначення ціни для всіх ЛЗ (за торговими назвами) з відповідними МНН та формами випуску, виробники яких (або їх представники) мають намір взяти участь у програмі реімбурсації. Для цього проводиться редукціон, де найнижча запропонована ціна за DDD стає основою для розрахунку ціни відшкодування для ЛЗ з відповідною МНН та формою випуску. До участі в програмі реімбурсації допускають ЛЗ, ціна за DDD яких є не вищою за ціну, визначену за допомогою зовнішнього реферування. За результатами редукціону затверджується “Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню”.

У випадках неможливості використання процедур редукціону та (або) зовнішнього реферування (наприклад, одноджерельні ЛЗ для програм реімбурсації другого типу) допускається використання інших інструментів та процедур.

Інструменти відшкодування

Програма реімбурсації здійснюється виключно на основі та в межах функціоналу системи eHealth, що передбачає укладання договорів між НСЗУ та суб’єктами господарювання в системі eHealth і використання електронних рецептів, як складової частини електронних медичних записів.

Різні типи програми реімбурсації (проспективно)

Можуть існувати різні типи програми реімбурсації, які виконують одну й ту саму задачу (зменшення витрат з кишені), але в різний спосіб та з різною метою. Це пояснюється характером ринку ЛЗ, різницею в поширенні певних захворювань та різними механізмами ціноутворення та контролю цін для різних видів ЛЗ.

 

Перший тип. Більшість амбулаторних пацієнтів потребують відносно недорогих, широковживаних ЛЗ для найбільш поширених захворювань. Саме на таких пацієнтів розрахована урядова програма “Доступні ліки”, в обсязі якої (23 МНН) працюватиме програма реімбурсації під управлінням НСЗУ в 2019 році.

 • Основна задача такої програми — зменшення витрат з кишені, забезпечення максимальної доступності (охоплення населення та територій), формування прихильності до лікування, профілактика ускладнень, контроль хронічних неінфекційних захворювань які мають найбільше поширення та формують основний тягар хвороб (burden of diseases).

 

Другий тип. Водночас, завжди існуватимуть менші за чисельністю групи пацієнтів, які потребуватимуть дорогих, зокрема одноджерельних, ЛЗ для специфічних, малопоширених хвороб. Програма реімбурсації для таких пацієнтів потребуватиме використання спеціальних інструментів стримування цін (найчастіше — різні варіанти закритих переговорів щодо цін та обсягів постачання ЛЗ).

 • Основна задача такої програми — попередження катастрофічних витрат (catastrophic expenditure) домогосподарств на ЛЗ. Орієнтовний приклад працюючої програми такого типу — програма відшкодування вартості інсулінів.
 • Існує ймовірність, що реформа публічних закупівель ЛЗ в частині перенесення окремих ЛЗ на механізм реімбурсації потребуватиме створення програми такого типу, наприклад для відшкодування вартості ЛЗ для лікування мультирезистентного туберкульозу та вірусного гепатиту С.

 

Третій тип. Окремо можна визначити ще один тип програми реімбурсації, в якій відшкодовується вартість певних ЛЗ, що використовуються в гострих але не критичних станах, наприклад — антибіотики, загальні знеболюючі тощо.

 • Основна задача такої програми — створення додаткової (nice to have) фінансової захищеності для пацієнтів.

Дотичні питання

Дотичні питання, які потребують серйозної уваги, оскільки впливають на успішність реалізації програми реімбурсації, проте є більш загальними і не мають універсального рішення в межах цієї політики:

 • загальні проблеми фармакотерапії, зокрема: поліпрагмазія, відсутність на ринку України певних ЛЗ;
 • практика виписування рецептів, що демонструє ознаки занепаду, зокрема: виписування за торговими назвами замість МНН (крім випадків, коли виписування за МНН не є можливим), на рекламних листках замість спеціальних бланків, невикористання латинської мови, відсутність стандартів на зразок Good Prescribing Practices;
 • продаж рецептурних ЛЗ без рецепту, сприйняття рецепту не як медичного документу, а як незначного папірця;
 • самолікування, відсутність прихильності до призначеного лікування (схема, дозування, тощо);
 • недостатня повнота процедури підтвердження якості ЛЗ.

 

Політики та інструменти ціноутворення та реімбурсації є предметом постійного вдосконалення. Зокрема, потребують опрацювання питання щодо впровадження таких інструментів та (або) їх комбінацій (перелік орієнтовний і не вичерпний):

 • регресивні надбавки (regressive mark-ups)
 • оплата за рецепт (prescription fee)
 • внутрішнє реферування цін
 • обов’язкова пропозиція генеричної заміни (compulsory generic substitution offer)
 • обмеження кількості постачальників за однією МНН
 • жорстка регуляція щодо дотримання обсягів поставок
 • переговорна процедура

Учасники

Реімбурсація передбачає взаємодію п’яти ключових учасників:

 • надавач ПМД (заклад охорони здоров’я або лікар ФОП) зареєстрований в системі eHealth, який має чинний договір з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;
 • лікар первинки (сімейний лікар, педіатр, терапевт), який працює у такого надавача, і відповідно до показів призначає ЛЗ пацієнту — виписує електронний рецепт в системі eHealth;
 • пацієнт, який отримавши електронний рецепт від такого лікаря звертається в аптечний заклад для отримання ЛЗ;
 • суб’єкт господарювання, який уклав договір з НСЗУ про участь в програмі реімбурсації і може погасити (отоварити) електронний рецепт в системі eHealth;
 • НСЗУ, яка укладає в системі eHealth договори з суб’єктами господарювання та контролює їх виконання, відшкодовує вартість ЛЗ за договорами.

Іншими (зовнішніми) учасниками процесу є:

 • державні інституції: формування політики, ліцензування (МОЗ, Держлікслужба), реєстрації та контролю якості ЛЗ (ДЕЦ, Держлікслужба), адміністрування системи eHealth (ДП “Електронне здоров’я”);
 • Експертний комітет з відбору та використання основних лікарських засобів, який пропонує ЛЗ для програми реімбурсації;
 • виробники ЛЗ та їх представники в Україні, які подають заявки на участь ЛЗ у програмі реімбурсації;
 • оптові постачальники ЛЗ, у яких аптечні заклади закуповують ЛЗ для подальшої реалізації в роздріб;
 • постачальники IT рішень, які забезпечують зв’язок аптечних закладів із ЦБД системи eHealth (розробники медичних, в тому числі аптечних, інформаційних систем та інші).

WHAT

У 2019 році програма реімбурсації здійснюватиметься НСЗУ в обсязі, передбаченому в урядовій програмі “Доступні ліки”, а саме: 23 МНН для трьох пріоритетних захворювань: серцево-судинні захворювання, діабет другого типу, астма [3].

Розширення програми реімбурсації у 2019 році може відбутися за рахунок збільшення кількості торгових назв ЛЗ, вартість яких відшкодовується.

Механізми ціноутворення у 2019 залишаться без змін, зокрема буде використовуватися зовнішнє реферування для визначення максимальної ціни, за якої ЛЗ можуть бути включені в програму [4, 7], також не зміняться розміри надбавок для оптової та роздрібної реалізації ЛЗ [5].

Починаючи з другої половини 2019 року встановлення обсягу повного відшкодування відбуватиметься на основі електронного редукціону замість паперового процесу [6]. Принципи та правила процесу у 2019 році не змінюються.

Договори із суб’єктами господарювання, що мають ліцензію на роздрібну торгівлю ЛЗ, укладатимуться НСЗУ в системі eHealth. Процес укладення таких договорів буде схожий на процес укладення договорів із закладами ПМД: оголошення на сайті НСЗУ, прийом заяв та їх опрацювання (постійно протягом року), підписання договорів.

Існуватимуть вимоги до надавача послуг (аптечних закладів), відповідність яким буде предметом перевірки заяви про укладення договору.

Підставою для оплати за договором про реімбурсацію буде звіт за півмісяця, що подається суб’єктом господарювання до НСЗУ. Звітування відбувається виключно в електронному вигляді на основі наявних в системі даних.

===

Список посилань:

[1] Звіт “Дослідження ринку лікарських засобів з недостатньою доказовою базою”, Міжнародний фонд “Відродження”, ГО “Центр протидії корупції”, 2018.

[2] Роз’яснення МОЗ щодо розпорядників субвенції (лист МОЗ від 23.08.2018 року №18.2-04/22230),
Постанова КМУ від 10 березня 2017 року № 181 “Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань”

 

[3] Постанова КМУ від 9 листопада 2016 року №863 “Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів” (перелік МНН)

 

[4] Постанова КМУ від 9 листопада 2016 року №862 “Про державне регулювання цін на лікарські засоби” (перелік референтних країн)

 

[5] Постанова КМУ від 17 жовтня 2008 року №955 “Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби” (обсяги надбавок)

 

[6] Постанова КМУ від 17 березня 2017 року №152 ”Про забезпечення доступності лікарських засобів” (порядок відшкодування, редукціон)

 

[7] Наказ МОЗ від 29 грудня 2016 року №1423 “Про затвердження Порядку розрахунку граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби на основі референтних цін” (процедура зовнішнього реферування)

 

[8] Наказ МОЗ від 17 липня 2005 року № 360 “Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків”

________________________________________________________________________________________

 

Бізнес-процеси,

пов’язані з виписуванням електронного рецепту

та відпуску ЛЗ за електронним рецептом

версія 16 січня 2019

1. Загальні питання впровадження електронних рецептів

Графік введення в дію електронних (e.) та виведення з обігу паперових (p.) рецептів для відпуску ЛЗ, вартість яких підлягає реімбурсації (Reimb) та за кошти пацієнтів (Other):

 

2019 2020
Березень Квітень Травень Грудень Січень
Виписування e.Reimb з 18.03
e.Other Х Х Х Х Х з 01.01
p.Reimb до 31.03 Х Х Х Х Х
p.Other до 31.12 Х
Відпуск e.Reimb Х з 01.04
e.Other Х Х Х Х Х з 01.01
p.Reimb до 31.03 Х Х Х Х Х
p.Other до 31.12 Х

 

2. Виписування електронного рецепту

Загальні зауваження

Можливі процеси, пов’язані з виписуванням електронного рецепту:

 • Виписування рецепту лікарем первинки (сімейний, педіатр, терапевт)
 • Виписування рецепту лікарем вторинки (спеціаліст, амбулаторна допомога)
 • Виписування рецепту не лікарем, а іншою уповноваженою особою (наприклад, фельдшером, для хронічно хворих, у випадках, коли рецепт виписується повторно тощо).

 

Нижче подано опис процесу виписування рецепту лікарем первинки. Цей процес не включає виписування рецептів за формою спеціального рецептурного бланку (ф.3), яке має бути описано окремо.

Взаємодія пацієнта і лікаря

Пацієнт з’являється на прийом до лікаря первинки. Пацієнт має підписану не анульовану декларацію. Якщо декларації немає — виконується процес подання декларації.

Допускається виписування рецепта за рамками прийому пацієнта лікарем. Зокрема, така опція потрібна для пацієнтів, які мають діагностовані хронічні захворювання та стабільну схему лікування. Такі пацієнти звертаються до лікаря телефоном, та повідомляють про потребу в ліках. Лікар, що веде такого пацієнта та знає його/її історію хвороби, бачить попередні призначення і може прийняти рішення про виписування рецепту, або рекомендувати пацієнту прийти на особистий прийом.

Виписати рецепт може лікар, що працює у надавача, який в системі має статус “Підтверджений”.

Лікар оформляє звернення пацієнта в системі в рамках функціоналу електронних медичних записів. За умови вибору коду процесу 50 “Призначення ліків / ін’єкцій” (ICPC-2), у лікаря з’являється можливість до інших призначень (за наявності) додати призначення ЛЗ. Додавання ЛЗ до призначень може відбуватися в окремому вікні, але структурно здійснюється в межах формування пакету даних щодо медичної взаємодії (Encounter) між пацієнтом та лікарем ПМД.

Характеристики рецепту

Електронний рецепт описується такими наборами даних:

 • дані, що вносяться системою автоматично при створенні електронного рецепту
 • дані, що вносяться лікарем щодо ЛЗ (один рецепт = 1 ЛЗ)
 • дані, що вносяться працівником аптеки
 • додаткові дані: часові позначки, статус рецепту тощо

Всі електронні рецепти незалежно від статусів зберігаються в реєстрі рецептів у ЦБД системи eHealth безстроково.

Дані, що вносяться системою

Дані електронного рецепту, які заповнюються автоматично і не підлягають редагуванню, містять всю інформацію, що є доступною в системі для сутностей Person (пацієнт), Employee (лікар), Legal entity (надавач).

Дані, що вносяться лікарем

Лікар вносить до рецепту дані, які ідентифікують призначені ЛЗ. Внесення даних є покроковою процедурою, в якій дані, внесені (обрані зі списку) в кожному пункті, визначають можливості вибору в наступних пунктах.

Послідовність кроків така:

 

 1. МНН або торгова назва (у випадках, передбачених наказом МОЗ 360)
  1. МНН: латинською і (в дужках) українською мовами. Список вибору, для комбінованих препаратів включає назви вигляду “МНН + …”
  2. Торгова назва: латинською і (в дужках) українською мовою. Список вибору (джерело — ДРЛЗ). Ця опція недоступна для програми реімбурсації (окрім інсулінів з 2020).
 2. Джерело фінансування. Список вибору. Варіанти містять код та назву програми реімбурсації. Доступний варіант “без програми / за кошти пацієнта”. У 2019 році список вибору міститиме тільки одну програму реімбурсації — “Доступні ліки” та варіант “без програми / за кошти пацієнта”. Додавання інших програм, в тому числі тих, що впроваджуються за кошти місцевих бюджетів, відбудеться у 2020.
 3. Активні фармацевтичні інгредієнти (АФІ)
  1. МНН 1. Список вибору, ідентичний списку з пункту 1а, але без назв для комбінованих препаратів. Для моно-препаратів це єдине значення, яке ідентичне значенню, обраному в пункті 1а.
   1. к-сть АФІ в одній дозі. Ручне введення, цифра.
   2. одиниця виміру к-сті АФІ в одній дозі. Список вибору, текст.
   3. об’єм однієї дози, для рідких лікарських форм. Ручне введення, цифра.
   4. концентрація однієї дози лікарської форми (на 1 мл, 1 г і т.д.)
  2. МНН n (для комбінованих препаратів). Список вибору, ідентичний списку з пункту 1а, але без назв для комбінованих препаратів. Інформація, зазначена вище (i…iv), повторюється для всіх АФІ.
 4. Лікарська форма. Список вибору, включає варіант виду “з розчинником”
 5. Кількість доз. Список вибору, варіанти подаються на основі відомих (наявних у ДРЛЗ) мінімальних неподільних кратностей.
 6. Спосіб вживання ліків. Ручне введення, текст. Всі поля є обов’язковими для дозованих ЛЗ, для недозованих обов’язковими є поля “c” та “d”. Ознака дозованості отримується з ДРЛЗ.
  1. Добова доза (сумарне дозування на 24 години)
  2. Разова доза (на один прийом)
  3. Тривалість лікування (treatment days, максимум 90 днів)
  4. Додаткові вказівки (текстове поле).

 

Дані, що вносяться працівником аптеки

Залежно від результату відпуску ЛЗ в аптеці, до даних рецепту додаються дані про торгову назву, кількість та ціну відпущеного ЛЗ.

 

Деталі — нижче в розділі “Відпуск ЛЗ за електронним рецептом

 

Часові позначки

Рецепт має такі часові позначки:

 • created at — Дата створення рецепту
 • dispensed valid from — Дата першого дня, коли можливо отримати виписаний ЛЗ
 • dispensed valid to — Дата останнього дня, коли можливо отримати виписаний ЛЗ
 • started at — Дата початку курсу лікування виписаним ЛЗ
 • ended at — Дата завершення курсу лікування виписаним ЛЗ

 

Зв’язки між часовими позначками:

Дата створення рецепту є першим днем, коли за ним можна отримати ЛЗ. dispensed valid from = created at
Строк дії рецепту складає 30 днів dispensed valid to = dispensed valid from + 30 днів
Дата початку лікування зазначається лікарем при виписуванні рецепту. started at >= created at
Дата завершення лікування визначається лікарем при виписуванні рецепту в системі шляхом зазначення тривалості лікування в днях — treatment days (МІС вертає в ЦБД дату ended at). ended at = started at + treatment days
Для ЛЗ, що підлягають реімбурсації, новий рецепт на той же ЛЗ (МНН + форма випуску) можна виписати не раніше ніж за таку кількість днів до закінчення лікування:

 • сім днів, якщо тривалість лікування дорівнює або більше ніж 21 день, 7 днів до закінчення лікування
 • три дні, якщо тривалість лікування менше ніж 21 день.
NEW created at = OLD ended at мінус (7 днів, 3 дні)

 

Статуси (життєвий цикл) рецепту

Існують такі статуси рецепту в системі:

DRAFT Чернетка Заявка на створення рецепту, яка має свій ID. Строк існування заявки на створення рецепту визначається глобальним налаштуванням в системі.
ACTIVE Активний Рецепт виписаний і скріплений ЕЦП лікаря.
ON HOLD Заморожено Відбувається робота з рецептом в аптеці. Будь-яка інша дія з цим рецептом неможлива (зокрема, анулювання або відпуск в іншій аптеці).
REJECTED Відізваний Недійсний — анульований лікарем / надавачем.
EXPIRED Прострочений Недійсний — закінчився строк дії рецепту / чернетки.
COMPLETED Погашений ЛЗ відпущений в аптеці.

Можливі напрямки зміни статусів:

Виписування рецепту

 

Лікар вносить необхідні дані до форми. Перед закриттям форми внесення даних лікар має можливість побачити внесену в електронний рецепт інформацію (візуалізація рецепту), перевірити внесені дані та внести корективи за необхідності.

Сформована таким чином заявка на рецепт потрапляє до реєстру рецептів в статусі DRAFT зі своїм ID. Лікар має доступ до такої заявки на створення рецепту і може повернутися до неї.

Якщо різниця між загальною вартістю відшкодування всіх рецептів у статусі ACTIVE та залишком коштів програми на певний момент часу потрапляє у визначений діапазон значень, виписати рецепт за програмою реімбурсації неможливо. Ця функція реалізується на рівні ЦБД системи eHealth, а порядок її застосування регулюється нормативно.

На цьому етапі розвитку системи, лікар приймає рішення самостійно, без підказок зі сторони системи. Надалі передбачається підключення модулю допомоги в прийнятті клінічних рішень — наприклад, щодо несумісності препаратів, які неможливо виписати одночасно, індивідуальних протипоказань тощо.

Лікар накладає на рецепт ЕЦП, як працівник надавача. Система перевіряє підпис ЕЦП. У випадку помилки з ЕЦП лікар отримує повідомлення про помилку.

Якщо перевірку ЕЦП пройдено успішно рецепт потрапляє до реєстру в статусі ACTIVE, рецепту присвоюється номер рецепту (ID) та код підтвердження для авторизації відпуску ЛЗ в аптеці.

Рецепт доступний у загальному реєстрі для перегляду усіма, хто має доступ до даних про медичний епізод, в рамках якого цей рецепт був виписаний.

Номер рецепту та код підтвердження

Перед відправкою смс у лікаря є можливість перевірити мобільний номер телефону, по якому пройшла аутентифікація.

Після збереження рецепту в реєстрі рецептів номер рецепту (ID) та код підтвердження надсилаються в смс на номер телефону пацієнта, зазначений в декларації як номер для верифікації. Зміст смс: “Вам виписано рецепт: номер ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ, код ХХХХ”.

За необхідності лікар може ініціювати повторне надсилання смс. Обмежується кількість смс для одного рецепту = 2.

Якщо при укладенні декларації було обрано offline метод верифікації, то смс не надсилається.

Незалежно від наявності номеру телефону для верифікації, пацієнту повинен бути роздрукований консультаційний висновок (резюме візиту як медичної взаємодії, Encounter), який містить інформацію про візит, в тому числі рекомендації, в тому числі — призначення ЛЗ (дані електронного рецепту). За відсутності телефону для верифікації у висновку зазначається, крім номеру рецепту, також код підтвердження для відпуску ЛЗ в аптеці.

Анулювання рецепту

Існує можливість анулювати рецепт — це може зробити лікар, який виписав рецепт, або інша уповноважена надавачем особа. Ця дія завіряється ЕЦП, відповідно, лікаря або іншої уповноваженої особи.

При анулюванні рецепту пацієнту надсилається смс: “Рецепт анульовано: номер ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ”. За відсутності телефону для верифікації  пацієнт може дізнатись про анульований рецепт тільки у провізора при зверненні по ЛЗ.

3. Відпуск ЛЗ за електронним рецептом

Для цілей цього розділу приймаються такі терміни:

 • аптечний заклад = Legal Entity = юридична особа/ФОП, ліцензіат
 • аптека = Division = структурний, в тому числі відокремлений, підрозділ аптечного закладу

Передумови для роботи аптек з електронними рецептами

Для того, щоби відпускати ЛЗ за електронними рецептами, аптека має бути зареєстрована в eHealth. Відповідальні працівники аптечного закладу мають забезпечувати актуальність інформації в системі щодо аптечного закладу, в тому числі щодо аптек та їх працівників, які за умови наявності фармацевтичної освіти потрапляють у реєстр медичних працівників. Аптека має відповідне технічне забезпечення (комп’ютери, касові апарати, доступ в інтернет) та ліцензію на провадження роздрібної торгівлі ЛЗ.

Звернення пацієнта до аптеки

Пацієнт, якому виписано електронний рецепт, звертається в аптеку для отримання ЛЗ без прив’язки до місця проживання чи місця, де було виписано рецепт.

Якщо рецепт виписано на ЛЗ, який підлягає реімбурсації, то пацієнт звертається в аптеку, яка бере участь в програмі реімбурсації. Така аптека має чинний договір з НСЗУ та відповідне візуальне позначення про участь у програмі (наліпка на видному місці зовні).

Відпуск ЛЗ за програмою реімбурсації не може здійснюватися, якщо:

 • аптечний заклад не має договору з НСЗУ
 • аптека, до якої звернувся пацієнт, не внесена в такий договір
 • зобов’язання за договором призупинені (договір в стані suspended), що відбувається у випадку змін в Legal Entity, які ще не підтверджені НСЗУ — назва, адреса, статус (active/closed), ПІБ керівника та його та спеціальність (doctor/pharmacist), статус керівника (new/approved/rejected).

Валідація рецепту

Пацієнт називає працівнику аптеки номер рецепту, отриманий у смс-повідомленні та (або) зазначений у консультаційному висновку.

Працівник аптеки вводить номер рецепта в інформаційній системі (аптечна МІС або веб-інтерфейс для підключення до ЦК eHealth).

Система перевіряє валідність номеру рецепту. Якщо номер невалідний, система повертає працівнику аптеки повідомлення про помилку. Якщо номер валідний, то система повертає працівнику аптеки інформацію, зміст якої залежить від статусу рецепту.

Якщо статус рецепту = ON HOLD, REJECTED, EXPIRED, COMPLETED, то система повертає працівнику аптеки лише статус рецепту та коментар (пояснення щодо статусу та можливих подальших дій).

Якщо статус рецепту = ACTIVE, система повертає працівнику аптеки інформацію про рецепт, доступну для працівника аптеки.

Інформація про рецепт, доступна для працівника аптеки

Елемент даних Джерело даних
1. Пацієнт
ID пацієнта (відображення в МІС як “Номер медичної карти амбулаторного хворого”) ЦК eHealth (автозаповнення)
Прізвище та ініціали пацієнта
Кількість повних років пацієнта
2. Лікар
Прізвище та ініціали лікаря що виписав рецепт ЦК eHealth (автозаповнення)
3. Надавач
Повне найменування надавача / ПІБ лікаря ФОП ЦК eHealth (автозаповнення)
Код ЄДРПОУ / РНОКПП (ІПН) або серія і номер паспорту
Юридична адреса надавача
Інформація про ліцензію на медичну практику
4. Рецепт
ID рецепта ЦК eHealth (автозаповнення)
Дата виписування рецепта
Термін дії рецепту
5. Призначення
Назва МНН (INN) ЦК eHealth (внесено лікарем)
Форма випуску
Сила дії
Кількість доз
Сигнатура
Опції відпуску
Можливі торгові назви фармацевтичних продуктів (відповідно до призначення за МНН) та їх атрибути. Реєстр ЛЗ, вартість яких підлягає реімбурсації
Фінансування (для рецептів за програмами реімбурсації)
Назва програма реімбурсації ЦК eHealth (внесено лікарем)
Повна ціна відпуску Реєстр ЛЗ, вартість яких підлягає реімбурсації
Сума відшкодування
Сума для доплати пацієнтом

 

Рецепт у статусі ON HOLD перебуває = 10 хвилин (глобальне налаштування в системі). Якщо протягом цього часу не відбувається відпуск ЛЗ і статус не змінюється на COMPLETED, то рецепт автоматично повертається у статус ACTIVE. Працівник аптеки також може примусово перевести рецепт із статусу ON HOLD в статус ACTIVE.

Вибір ЛЗ для відпуску

Отримавши зазначену вище інформацію про рецепт, торгові назви та ціни, працівник аптеки пропонує пацієнту вибір (за наявності). Пацієнт здійснює вибір, або відмовляється від отримання ЛЗ.

У перехідному періоді (30 днів) при паралельному існуванні двох реєстрів, працівник аптеки може обрати лікарський засіб за торговою назвою з двох можливих варіантів ціни.

Якщо пацієнтом здійснено вибір, працівник аптеки фіксує цей вибір в системі та зазначає кількість доз, що кратна кількості доз в упаковці (№10, №20, №30…). Аналогія: працівник аптеки фіксує вибір так, як клієнт онлайн-магазину кладе товар у кошик, при цьому статус рецепту змінюється на ON HOLD.

Зафіксований вибір ЛЗ містить набір даних, які після завершення операції відпуску ЛЗ будуть повернуті в ЦК eHealth. Набір даних містить:

 • інформація про аптеку (код ЄДРПОУ та назва аптечного закладу, фактична адреса та назва аптеки),
 • дата і час відпуску ЛЗ за рецептом,
 • параметри відпущеного товару: торгова назва, форма випуску, сила дії, кількість доз в упаковці, кількість упаковок,
 • інформація з фіскального чеку: номер чеку та фактична ціна відпуску (за умови наявності в аптеці інтегрованої аптечної МІС з відповідним функціоналом).

Відпуск ЛЗ

Зафіксувавши вибір ЛЗ, працівник аптеки переходить до їх відпуску. Система запитує код підтвердження для відпуску ЛЗ за рецептом. Працівник аптеки запитує цей код у пацієнта. Пацієнт може відмовитися називати код підтвердження, таким чином відмовляючись від отримання ЛЗ. В такому випадку працівник аптеки переводить рецепт в статус ACTIVE.

Якщо пацієнт називає код підтвердження, працівник аптеки вводить цей код в систему і скріплює цю дію своїм ЕЦП, як працівника цієї аптеки. Після цього рецепт переходить в статус COMPLETED, а зазначений вище набір даних додається до відповідного запису про рецепт в реєстрі рецептів.

Працівник аптеки проводить відповідну операцію по касі та віддає ЛЗ пацієнту.

4. Недійсні рецепти

Недійсними є рецепти зі статусом REJECTED (анульований лікарем / надавачем) та EXPIRED (закінчився строк дії рецепту / чернетки).

Для анульованих рецептів у записі про рецепт в реєстрі рецептів додатково зберігається інформація про причину анулювання. Причина анулювання зазначається лікарем чи іншою уповноваженою особою надавача в процесі анулювання рецепту (текстове поле).

Рецепт також може бути анульований уповноважено особою НСЗУ у випадку виявлення фроду для забезпечення цільового використання коштів програми реімбурсації.

Рецепт у статусі ACTIVE автоматично набуває статусу EXPIRED якщо відпуск ЛЗ за таким рецептом не відбувся протягом строку дії рецепту.

Рецепт у статусі DRAFT автоматично набуває статусу EXPIRED якщо лікар не підписав рецепт ЕЦП і, таким чином, не змінив статус на ACTIVE протягом часу, визначеного як строк існування рецепту у статусі DRAFT.

===

[link]Джерело інформації[/link]

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2021 Sunrise
Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru