Суббота, 22 января 2022  RSS  Напишите нам
Суббота, 22 января 2022  RSS  Напишите нам
Популярно
Коли закінчиться карантин: «до» чи «по» 31 жовтня?
20:17, 15 октября 2020

Коли закінчиться карантин: «до» чи «по» 31 жовтня?


Часто один день означає набагато більше, ніж можна собі уявити.

Оскільки в законодавстві немає чітких правил використання прийменників «до» та «по» при визначенні строків, то, звісно, всі суперечливі ситуації з приводу їх використання лягали на плечі представників Феміди.

І якщо раніше можна було використовувати наведені приклади на свою користь — залежно від конкретної законодавчої норми чи ситуації, то як зараз?

❓ «До» чи «по»?

☝🏻 Нарешті Верховний Суд поставив крапку у цьому питанні. Саме про це йде мова у «свіжій» постанові ВС від 09.06.2020 року №419/1965/18. Верховний Суд розглядав спір між працівником, який був прийнятий на роботу за контрактом, та роботодавцем щодо правильного визначення дати звільнення. Річ у тім, що термін дії контракту було визначено так: «до 27 червня 2018 року». Роботодавець вирішив, що прийменник «до» означає, що останнім днем строку є переддень зазначеної дати, тому трудові відносини було вирішено розірвати 26 червня 2018 року. Працівник з цим не погодився, тому й звернувся до суду. На його думку, фактично трудові відносини між ним та відповідачем достроково припинено за одну добу до закінчення строку дії контракту.

Що ж вирішив Верховий Суд? Представники Феміди звернули увагу на те, що прийменники «до» і «по» в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь, а отже, зазначення у контракті терміну його дії «до 27 червня 2018 року» свідчить, що саме ця дата — 27 червня 2018 року і є останнім днем чинності трудового договору (а не 26). Звісно, така позиція представників Феміди небезпідставна..

Свого часу Інститут української мови НАН України у листі від 31.03.2015 року №307/209 зазначав:

«Прийменники «до» і «по» в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь. У межах цього спільного часового значення розрізняються лише сферами свого використання: «до» вживають в офіційно-діловому стилі, передусім у текстах ділових документів — накази, заяви, розпорядження тощо, «по» закріплений за розмовним стилем. Отже, в офіційному вжитку для визначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь потрібно використовувати лише прийменник «до»…» 💁🏻‍♂️

☝🏻 Це рішення встановлює правило, яке за аналогією можна застосувати й до кінцевої дати дії карантину в Україні.

Постановою КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.07.2020 року №641 (далі — постанова КМУ №641) на всій території України було встановлено карантин до 31 серпня 2020 року. Потім строк дії карантину було продовжено постановою КМУ від 26.08.2020 року №760 до 31 жовтня 2020 року.

Тож за встановленим Верховним Судом правилом виходить, що кінцева дата карантину буде та, що зазначається після прийменника «до», а не та, що їй передує. А тому можемо зробити висновок, що останньою календарною датою карантину є саме 31.10.2020 року.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2022 Sunrise
Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru