Суббота, 29 января 2022  RSS  Напишите нам
Суббота, 29 января 2022  RSS  Напишите нам
Популярно
Алгоритм надання медичної допомоги хворим на грип
16:38, 02 июля 2016

Алгоритм надання медичної допомоги хворим на грип


Остаточні рекомендації МОЗ по грипу та ГРВІ станом на 01.02.2016р.

(без змін на 01.12. 2017)

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

 

 

Кого слід вважати хворим на грип?

Під час сезону грипу (визначається як період, коли є поширення вірусів у громаді) діагноз грипу слід розглядати у таких пацієнтів, незалежно від вакцинального статусу:

 1. Імунокомпетентних осіб та осіб з ослабленим імунітетом (як дорослих, так і дітей), у тому числі медичних працівників, пацієнтів з гарячкою і гострим початком респіраторних симптомів і ознак.
 2. 2. Осіб з гарячкою і загостренням хронічних хвороб легень.
 3. 3. Немовлят і маленьких дітей з гарячкою без інших ознак або симптомів.
 4. Літніх людей із новими або погіршеними респіраторними симптомами, у тому числі з загостренням застійної серцевої недостатності або зі змінами психічного стану, з гарячкою або без неї.
 5. Тяжкохворих осіб з гарячкою або гіпотермією.
 6. Госпіталізованих дітей, які поступили до стаціонару без гарячки і гострих респіраторних симптомів, у яких згодом після госпіталізації розвивається гарячка або гарячкове респіраторне захворювання.
 7. Госпіталізованих дорослих, які поступили до стаціонару без гарячки і гострих респіраторних симптомів, у яких згодом після госпіталізації розвиваються гарячкові респіраторні захворювання.

Групи ризику (особи, які мають високий ризик ускладнень грипу А та потребують призначення специфічної противірусної терапії)

Нещеплені діти віком 12-24 місяців.

Дорослі віком старше 65 років.

Особи з астмою або іншими хронічними хворобами легень, такими як кістозний фіброз у дітей або хронічне обструктивне захворювання легень у дорослих.

Особи із хронічними хворобами серця.

Особи, які мають імуносупресивні розлади або отримують імуносупресивну терапію.

ВІЛ-інфіковані.

Особи з гемоглобінопатіями.

Особи із захворюваннями, які вимагають тривалої терапії аспірином.

Особи з хронічною нирковою дисфункцією.

Особи з онкогематологічними захворюваннями.

Особи з хронічними метаболічними хворобами, цукровий діабет.

Особи з нервово-м’язовими розладами, епілепсією або когнітивною дисфункцією, що може вплинути на лікування дихальних шляхів.

Вагітні.

Мешканці будь-якого віку закладів закритого типу: будинки дитини, школи- інтернати, будинки для інвалідів або інших закладів тривалого догляду.

Застосування противірусних лікарських засобів

 • Пацієнтам з груп високого ризику з неускладненим перебігом хвороби чи госпіталізованим пацієнтам з підозрою на грип слід призначати озельтамівір або занамівір. Не слід відкладати початок лікування противірусними засобами до отримання результатів лабораторного дослідження на грип!
 • Найбільший ефект від противірусних засобів при грипі має місце при їх призначенні в перші 48 годин від початку захворювання.
 • Лікування слід починати навіть після 48 годин від появи перших клінічних проявів, якщо хвороба пребігає в тяжкій формі чи стан пацієнта погіршується.
 • Амантадин та римантадин не ефективні проти майже всіх циркулюючих в даний час вірусів грипу.
 • Стійкість до озельтамівіру та занамівіру утримається на низькому рівні, однак якщо у пацієнта, який їх отримує, не настає покращення після 5 днів чи стан погіршується, слід розглядати розвиток стійкості.

Рекомендації з дозування противірусних препаратів проти грипу:

Лікарський засіб Доза
Озельтамівір

дорослі

 

75 мг капсули два рази на день протягом 5 днів

Діти (вік, ≥12 місяців), маса ≤15 кг 60 мг на день, розділені на дві дози
15-23 кг 90 мг на день, розділені на дві дози
24-40 кг 120 мг на день, розділені на дві дози
>40 кг 150 мг на день, розділені на дві дози
Занамівір

Дорослі

 

Два вприскування по 5 мг (10 мг всього) два рази на день

Діти Дві інгаляції по 5 мг (10 мг всього) два рази на день (вік ≥7 років)

 

У дітей і підлітків (<18 років) з підтвердженою або підозрюваною інфекцією вірусу грипу, а також у дорослих із підозрою на інфікування вірусом грипу H1N1 не слід розпочинати лікування препаратами, які містять саліцилову кислоту через ризик виникнення синдрому Рея (енцефалопатія і гостра жирова дистрофія печінки з гострим розвитком печінкової недостатності) та тяжкого перебігу захворювання.

Показання до госпіталізації

 1. Діти перших двох років життя з гострими респіраторними проявами та температурою тіла 38,5° С та вище.
 2. Діти старше двох років життя з гострими респіраторними проявами та температурою тіла 39°С та вище.
 3. Дорослі пацієнти із груп ризику з гострими респіраторними проявами та температурою тіла 38° С та вище.
 4. Грипоподібне захворювання у дорослих та дітей, що супроводжується:

– ціанозом;

– задухою;

– фізикальними змінами в легенях (аускультативними, перкуторними, рентгенологічними);

– геморагічними проявами: геморагічний висип, кровохаркання;

– багаторазовим блюванням та діареєю;

– брадикардією в порівнянні з віковою нормою або іншою аритмією;

– гіпотензією на 30% нижче артеріального тиску в порівнянні з віковою нормою;

– порушенням свідомості, судомами, надмірним збудженням чи вираженою млявістю.

 1. Вагітні з проявами респіраторної інфекції.
 2. Особи, що відносяться до груп ризику, із середньо тяжкими та тяжкими формами захворювання.

Лікування в умовах стаціонару

Для оцінки тяжкості стану та умов госпіталізації необхідне обов’язкове вимірювання ЧСС, частоти дихань та артеріального тиску і співставлення їх з віковою нормою, а також показників термометрії.

Обов’язкове проведення пульсоксиметрії у приймальному відділенні підчас госпіталізації та щоденно у відділенні у хворих з середньо тяжкими та тяжкими формами грипу до покращення стану хворого

При сатурації гемоглобіну киснем SрO2<90% показана оксигенотерапія через назальні кисневі канюлі або лицеву кисневу маску з потоком кисню, достатнім для підтримки SрO2 >90% . При неможливості утримання SрO2  на достатньому рівні впродовж години, вирішується питання про переведення хворого до відділення інтенсивної терапії.

Лікування пневмонії антибіотиками повинно проводитись з дотриманням рекомендацій, що містяться в існуючих клінічних настановах, протоколах.

Хіміопрофілактика бактеріальних ускладнень грипу за допомогою антибіотиків неприпустима.

Застосування кортикостероїдів, як правило, для лікування пацієнтів, інфікованих вірусом грипу А, не рекомендується. Застосування кортикостероїдів в малих дозах можливо розглядати у випадку пацієнтів із септичним шоком та у пацієнтів з підозрою на наднирникову недостатність. У випадку інфікування вірусом грипу А, тривалий прийом кортикостероїдів або прийом у великих дозах може призвести до серйозних негативних наслідків, включаючи опортуністичну інфекцію та можливу реплікацію вірусу протягом тривалого часу.

Лікування гострого респіраторного дистрес-синдрому, асоційованого з вірусом грипу А, має відповідати існуючим кліничним настановам, розробленим на підставі фактичних даних для випадків гострого респіраторного дистрес-синдрому, котрий став наслідком сепсису.

Лікування тяжкої пневмонії в умовах відділення інтенсивної терапії

А. Показання до госпіталізації у відділення інтенсивної терапії (визначає лікар-анестезіолог або завідувач відділення анестезіології за участю лікуючого лікаря):

 1. Дихальна недостатність ІІ-ІІІ ступеню.
 2. Порушення свідомості.
 3. Судоми.
 4. Гіпертермія з втратою рідини і гіповолемією (діарея, блювота, порушення ентерального живлення).
 5. Серцево-судинна недостатність, шок.
 6. Недостатність інших органів та систем (ниркова, печінкова, порушення гемостазу, геморагічний синдром тощо).

Б. Лікування:

1.°Озельтамівір: подвійна доза (150 мг 2 рази на добу).

2.°Оксигенотерапія: проводиться за допомогою традиційних кисневих інтерфейсів (киснева назальна канюля, киснева лицева маска) з використанням високих потоків кисню, достатніх для усунення гіпоксемії; у випадках тяжкої гіпоксемії використовується киснева лицева маска з резервуарним мішком та потоком кисню до 15 та більше літрів на хвилину; за необхідності використовують концентратори кисню.

 1. Респіраторна терапія: дихання з опором на видиху; глибокі вдихи не рідше 1 сеансу по 10 вдихів на годину; за необхідності – режим СРАР; за наявності ознак гнійного ендобронхіту – санаційна ФБС.
 2. Симптоматична терапія:

– рестриктивний режим інфузійної терапії та водного балансу в цілому;

– повноцінний режим ентерального харчування;

– бронхолітики, муколітики;

– протигрибкові (за показами).

 1. Антибіотикотерапія: призначається лише при підозрі на бактеріальну інфекцію і після відбору матеріалу на бактеріологічні дослідження. До отримання результатів бактеріологічного дослідження дорослим та дітям емпіричне призначають антибіотики з наступних груп: фторхінолони (левофлоксацин, моксіфлоксацин); сучасні макроліди (кларитроміцин, азитроміцин, спіроміцин); амінопеніциліни, захищені клавулоновою кислотою; цефоперазон у комбінації з сульбактамом; цефалоспорини IІІ-ІV покоління (як правило, у комбінації з макролідами); при підозрі на метицилінрезистентний стафілокок – лінезолід, ванкоміцин; при встановленні діагнозу нозокоміальної пневмонії – карбапенеми. Після отримання результатів бактеріологічного дослідження біоматеріалу проводять корекцію антибактеріальної терапії з урахуванням чутливості ідентифікованих збудників.
 1. Кортикостероїди: призначаються лише при шокові та підозрі на недостатність наднирників.
 1. ШВЛ.

А. Показання до переводу на ШВЛ:

– дорослі: порушення свідомості, рефрактерна гіпертензія або гіпотензія та тахікардія (більше 120 уд. на хв.), гостре порушення серцевого ритму, задишка більше 36 дихань на хвилину; лабораторні показники – рО2 нижче 60 мм. рт. ст при інгаляції кисню; рСО2 (якщо у хворого немає хронічної легеневої недостатності) більше 60 мм. рт. ст;

– діти: усі види дихальної недостатності, яка не компенсується призначенням 100% кисню (сатурація крові менше 90%); лабораторні показники – рО2 нижче 60 мм. рт. ст при інгаляції кисню; рСО2 (якщо у пацієнта немає хронічної легеневої недостатності) більше 50 мм. рт. ст.

Б. Методика ШВЛ. СMV в режимі помірної гіпервентиляції  (рСО2 33-35 мм. рт. ст.) з використанням високих концентрацій кисню; якщо немає можливості моніторингу рСО2 – виходити з потреби пацієнта (почуття дихального комфорту, відсутність боротьби з дихальним респіратором). Для дорослого пацієнта з масою тіла 70 кг орієнтовний хвилинний об’єм вентиляції – 10-12 л/хв., дихальний об’єм – 5-7 мл/кг, позитивний тиск на видиху – 8-10 см. вод. ст.; для дітей, відповідно, ДО – 6-8 мл/кг; ПТКВ – не менше 6 см. вод. ст; якщо є можливість контролю – підтримувати тиск плато до 30 см. вод. ст (у дорослих).

Впродовж першої години після переведення на ШВЛ концентрація кисню повинна сягати 100%, після години – до 50% (за винятком випадків тяжкої гіпоксемії, що не коригується іншими методами). У випадках рефрактерної гіпоксемії, незважаючи на FіО= 0,5, показана зміна положення пацієнта на живіт тривалістю по 1-2 години (протипоказання – артеріальна гіпотензія), рекрутуючий маневр (роздуття легень впродовж 45 с за допомогою високого ПТКВ або високого інспіраторного тиску) та інвертований режим ШВЛ (співвідношення вдиху до видиху 1:1). За наявності відповідного апарату ШВЛ – перед інтубацією та перед переводом на самостійне дихання можливе застосування неінвазивної вентиляції легень. У пацієнтів з тяжкою дихальною недостатністю (окрім дітей), у яких ШВЛ триває більше 3 діб, виконують трахеостомію. Усім пацієнтам систематично проводять рентгенівський контроль, фібробронхоскопію, посіви харкотиння з метою визначення чутливості вторинних бактеріальних збудників до антибіотиків. У випадках неадекватної поведінки пацієнта, боротьби з апаратом ШВЛ, неможливості адаптації до апарату ШВЛ застосовують седативні (пропофол, оксибутират натрію, сібазон), а при їх недостатній ефективності – м’язові релаксанти (ардуан), фентаніл. При відлученні пацієнта від апарату ШВЛ та переведенні на самостійне дихання використовують режими допоміжного дихання, СРАР та високочастотної вентиляції легень.

 1. Екстракорпоральна мембранна оксигенація: проводиться в окремих випадках критичної гіпоксемії і неефективності респіраторної підтримки та наявності в закладі відповідного обладнання (пацієнти з критичною гіпоксемією, як правило, розцінюються як нетранспортабельні).

В форматі Word:

 

 

Завантажити

 

В архіві:

 

Завантажити

 

 

Джерело: лист № 3.22/2155 від 28.01.16 МОЗ України згідно рішення оперативного штабу з реагування на ускладнення епідеміологічної ситуації з гриппу та ГРВІ від 26.01.2016р. з метою своєчасного виявлення хворих на грип у групі ризику та надання їм своєчасної відповідної медичної допомоги. Заступник Міністра Віктор Шафранський.

 

 

— Лікарю, що ви робите коли застудитесь?

— Як, що?

Чихаю!

 

 

В Україні затвердили оновлений штамовий склад 4 вакцин проти грипу на епідемічний сезон 2017-2018

 

Цього епідемічного сезону, за рекомендацією ВООЗ, вакцини проти грипу включатимуть штами Michigan, Hong Kong та Brisbane.

Для профілактики грипу в епідемічному сезоні 2017-2018 років в Україні затвердили оновлений штамовий склад 4 вакцин зі штамами вірусу, актуальними для цього сезону.

За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, вакцини проти грипу проходять зміну штамового складу щороку, щоби забезпечити максимальний захист від вірусів, що очікуються саме цього сезону.

Вакцини, перереєстровані в Україні на епідемічний сезон 2017–2018, відповідно до рекомендації ВООЗ, включають штами Michigan, Hong Kong та Brisbane.

Перереєстрацію пройшли такі вакцини:

— ІНФЛУВАК® (INFLUVAC®) ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ, ПОВЕРХНЕВИЙ АНТИГЕН, ІНАКТИВОВАНА сезону 2017/2018 містить поверхневі антигени вірусу грипу наступних штамів: //A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09–подібний//(A/Singapore/GP1908/2015, IVR-180) ////A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) – подібний//(A/Hong Kong/4801/2014, NYMC X-263B) ////B/Brisbane/60/2008 – подібний//(B/Brisbane/60/2008, wild type), виробник Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди;

 

— ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН містить інактивовані спліт-віріони таких штамів: А/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09, подібний вірус; A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2),подібний вірус; B/Brisbane/60/2008, подібний вірус, виробник Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко., Лтд., Китай;

 

— ДЖІСІ ФЛЮ / GC FLU ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ (РОЗЩЕПЛЕНИЙ ВІРІОН, ІНАКТИВОВАНИЙ) 1 попередньо наповнений шприц 0,5 мл містить очищені інактивовані віруси грипу://очищений інактивований вірусний антиген грипу Типу A [A/Singapore/GP1908/2015 подібний вірусу IVR-180 (H1N1)]; //очищений інактивований вірусний антиген грипу Типу A [A/Hong Kong/4801/2014 подібний вірусу NYMC X-263B (H3N2)]; //очищений інактивований вірусний антиген грипу Типу B [B/Brisbane/60/2008]; 1 попередньо наповнений шприц 0,25 мл містить очищені інактивовані віруси грипу://очищений інактивований вірусний антиген грипу Типу A [A/Singapore/GP1908/2015 подібний вірусу IVR-180 (H1N1)]; //очищений інактивований вірусний антиген грипу Типу A [A/Hong Kong/4801/2014 подібний вірусу NYMC X-263B (H3N2)]; //очищений інактивований вірусний антиген грипу Типу B [B/Brisbane/60/2008]), виробник Грін Кросс Корпорейшн, Корея;

 

— ВАКСІГРИП / VAXIGRIP СПЛІТ-ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ІНАКТИВОВАНА РІДКА в попередньо заповнених шприцах з прикріпленою голкою; по 5 мл (одна імунізуюча доза вакцини для дорослих (0,5 мл) містить діючі речовини: Інактивований спліт-вірус грипу наступних штамів://A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – подібний (A/Michigan/45/2015, NYMC X-275) //A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) — подібний (A/Hong Kong/4801/2014, NYMC X-263B) //B/Brisbane/60/2008 — подібний (B/Brisbane/60/2008, дикий тип)/ /Одна імунізуюча доза вакцини для дітей (0,25 мл) містить діючі речовини: Інактивований спліт-вірус грипу наступних штамів://A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – подібний (A/Michigan/45/2015, NYMC X-275 //A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) — подібний (A/Hong Kong/4801/2014, NYMC X-263B) //B/Brisbane/60/2008 — подібний (B/Brisbane/60/2008, дикий тип), виробник Санофі Пастер, Франція.

 

Наразі ці вакцини проходять експертну оцінку ДУ «Державний експертний центр МОЗ України».

Відповідно до національного законодавства, щеплення проти грипу не входять до національного календаря щеплень, а відтак, вакцини проти грипу не закуповуються за кошти державного бюджету. Вони можуть закуповуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством.

27.09.2017

Джерело: http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20170928_a.html


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2022 Sunrise
Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru